“I..AȘI în Trail” – 1000 (D+) de noi motive de a vizita Iașul!

20190414_084815

„Vechea capitală” continuă să genereze suprize pentru alergătorii de peste Prut. La o aruncătură de ultra de Chișinău, cresc și se dezvoltă evenimente de alergare care împodobesc începutul sezonului competițional. Iar rachetelor le mai umple și pușculița cu sume considerabile, comparativ cu alte competiții.

20190414_085836

I..AȘI în Trail este o competiție de alergare prin Pădurea Bârnova, pe trei distanțe, Cross (12,5 km, D+400), Semimaraton (21,8 km, D+620) și Maraton (41,6 km, D+1225). În final, din cauza condițiilor meteo, sau mai exact al „glodului hazliu”  pe o porțiune de traseu, maratonul a fost redus până la 40 km.

20190414_111512

Cunoștința echipei RunMoldova cu I..AȘI în Trail a început cu o serie de rătăciri prin zonă. Să fi fost indicatoare – era mult mai bine, dar lipsa lor a fost un disconfort minor. În schimb, am fost întâmpinați de multe zâmbete și voie bună. Ședința tehnică a fost, mai degrabă, un Comedy Show, cu multe glume și explicații care au mai încăîlzit alergătorii în acea  dimineață rece și ploioasă.

20190414_083806

De facto, traseul de 40 km a fost mult mai alergabil decât credeam noi, iar timpul a devenit, peste zi, mult mai blând. Ne-a bucurat „arhitectura” traseului pentru marathon, care se suprapune la start și finiș cu cea de semi.

20190414_111104

O acumulare la start, pentru o încălzire a sportivilor și pentru stoparea celor goniți de adrenalină, după care “o plimbărică” prin păduri “în haine proaspete” și cu o aromă plăcută de ustroi.

20190414_094346

O bună parte din acumulări sunt proiectate pentru prima jumătate a traseului, aici fiind două acumulări “majore)”, de 150 și 250 de metri. Mai departe nici o colină nu oferă o acumulare continuă mai mare de 100 de metri.

20190414_125649(0)

Chiar și traseul, cu 50 de nuanțe ale glodului proaspăt plămădit, a fost unul alergabil, iar urcările sau coborârile “pe schiuri” au generat doar multe glume și râsete.

20190414_130828

Din tot traseul ceva mai puțin de doi kiometri sunt pe asfalt, în rest doar pe poteci.

20190414_130920(0)

La general, I..AȘI în Trail este un eveniment care trebuie să facă parte din calendarul alergătorilor din Republica Moldova. Este un antrenament, un long run perfect, în pragul Moieciului și Transylvaniei 100k. Deloc nu reduc din importanța cestei competiții, care deja este coaptă, chiar dacă mai sunt mici problemuțe (ca și la 90% din toți organizatorii). Pur și simplu, dacă e să privim în ansamblu anul competițional,  I..AȘI în Trail se încadrează perfect în antrenarea corpului și sufletului pentru “frații mai mari”, din zona Brașovului.

20190414_091622

Pentru cei fără de răbdare,

20190414_132725

NU MI-A PLĂCUT

Chiar și cu GPS e greu de găsit locația din prima, până la competiție nu a fost asigurat o “cafea fierbinte”, după competiție a fost problematică “năpârlirea” stratului de glod de pe noi.

20190414_114657

MI-A PLĂCUT

Dispoziția cu care îi infestau pe toți organizator-ul (rii), marcaj clar pe un teren împânzit de poteci, voluntari “la tot pasul”, cronometraj electronic, traseu echilibrat care nu mușcă din picioare, puncte de alimentare cu iso cald, mâncare caldă la finiș și posibilitatea de a cumpăra mâncare, premii consistente, de până la 840 de euro, pentru rachete, un site informativ și o comunicare din oră în oră cu alergătorii până în ora start-ului.

p.s. Dacă era după mine, eu nu schimbam traseul din cauza condițiilor meteo, lăsând alergătorii să-și antreneze răbdarea și să inventeze noi cuvinte necenzurate,  ei dar eu sunt tractor și nu rachetă) !